گفتاردرمانی در اصفهان

در عصر حاضر اطلاعات به طور روز افزون در حال گسترش می باشد و در هر لحظه دانش ما نسبت به محیط اطرافمان افزایش می یابد,این شرایط نیازمند یک راه ارتباطی کامل برای برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات است.

بهترین و راحت ترین راه برقراری ارتباط در جوامع انسانی، گفتار و زبان می باشد.انسان ها از طریق گفتار و زبان قادر می شوند که اطلاعات ,احساسات و عواطف خویش را به یکدیگر منتقل کنند و از یکدیگر تاثیر پذیرفته و بر یکدیگر تاثیر بگذارند.

در صورتی که به هر دلیل این توانایی, یعنی برقراری ارتباط از طریق گفتار و زبان دچار اختلال شود,مسیر ارتباطی اصلی انسان مختل میگردد و دیگر قادر نخواهد بود که به شکل طبیعی نیازهای خود را برآورده سازد .

اگر کودکی در مسیر رشد و تکامل خویش دچار بیماری و یا عارضه ای گردد که مانع از رشد گفتار و زبان وی شود , در آینده نیز از فراگیری تحصیلات به صورت طبیعی باز می ماند و نمی تواند مسیر طبیعی زندگی خویش را طی کند .
هدف اصلی هر نهاد مسئولی از جامعه این است که افراد آن جامعه، افرادی مفید و موثر باشند.

این مهم دست یافتنی نیست مگر آنکه به افراد جامعه و بخصوص کودکان آموزش راه های موثر برقراری ارتباط آموزش داده شود. در غیر این صورت، یعنی اگر کودکان از سنین پایین، نحوه ی برقراری درست و اصولی ارتباط با جامعه و افراد جامعه را یاد نگیرند؛

در آینده به افرادی گوشه گیر و منزوی و در نهایت افرادی غیر مفید برای جامعه تبدیل می شودند که خود بار سنگی بر دوش احاد مختلف جامعه و ارگان های مربوطه بهمراه خواهد داشت. آسیب هایی از قبیل بزهکاری، دزدی، اعتیاد و… که هرکدام پس از ریشه یابی، مشخص شده بخاطر عدم آموزش صحیح کودکان در خانواده و ضعیف جامعه در انتقال احساس مفید بودن به افراد بوجود می آیند میتواند با آموزش های صحیح به طرز چشم گیری کاهش پیدا کند و هزینه های سنگین از روی دوش دولت و سازمان های مسئول از جمله شهرداری ها و سازمان های مربط با آنها را ، کاهش دهد.

اگرچه فرهنگ سازی و پیشگیری ریشه ای این آسیب های فردی و اجتماعی کار سخت و پیچیده ای است، اما با تلاش اصولی و درست و همکاری همه جانبه ، می توان به این مهم دست یافت و جامعه ای بهتر و افرادی مفید و کارآمد برای پیشرفت هرچه بیشتر کشور اسلامی مان را تربیت کرد.
ارزیابی کامل از نظر گفتار و زبان کودکان میتواند راهکار ریشه ای باشد تا آسیب های مختلف کودکان از سنین پایه تشخیص داده شده و از همان سنین طلایی زبان آموزی ، مورد درمان و نظارت های کامل قرار بگیرند؛ و در نهایت اطمینان حاصل شود که کودکانمان در آینده به افراد موثر و کارآمد برای جامعه تبدیل خواهند شد.
مطمئنا این کار، راهیست که در آینده از آن به عنوان یکی از بهترین و کارآمد ترین روش های سازندگی افراد جامعه یاد خواهند کرد و هر سازمان و نهادی که این مهم را انجام داده باشد، مورد اقبال عمومی و اجتماعی قرار خواهد گرفت.
و من الله توفیق.
محمد امین دشتی
آسیب شناس گفتار و زبان

گفتار درمانی مرکز توان بخشی مهرپدر